Nagrody Najlepsze Medyczne SPA
Głosowanie Prestige SPA Awards


Atopowe zapalenie skóry - objawy

01.12.2019

Atopowe zapalenie skóry - objawy

Dotychczas nie określono, jak uniknąć zachorowania na atopowe zapalenie skóry, natomiast pierwsze objawy choroby zazwyczaj pojawiają się już w dzieciństwie. Pocieszający jest jednak fakt, że z wiekiem staje się ona mniej dokuczliwa.
Skóra atopowa jest cienka, podatna na podrażnienia, mogą pojawiać się na niej rany, pęcherzyki czy grudki, a współtowarzyszącym im świąd powoduje, że pacjent rozdrapuje powstałe zmiany skórne – szczególnie w nocy, gdy nie jest w stanie się kontrolować. Drapanie wywołuje kolejne podrażnienia, co dodatkowo pogłębia pogarszanie się stanu skóry. Objawy AZS mogą być na niezwykle dokuczliwe, co z kolei wywołuje u pacjenta stres. 
Przewlekła postać atopowego zapalenia sprawia, że staje się ona pogrubiona – powstałe nierówności są widoczne i uwypuklone. W tym stadium choroby typowy jest także biały dermografizm charakteryzujący się powstawaniem białych śladów na skórze pod wpływem jej zadrapania. 
Symptomy atopowego zapalenia skóry zmieniają się w zależności od wieku. U dzieci do ok. 2 roku życia najczęściej występują pęcherzyki, grudki, a nawet strupki z sączącą się wydzieliną. Dzieciom do ok. 12 roku życia towarzyszą suche grudki na wewnętrznych częściach kolan, łokci i nadgarstków, natomiast u dorosłych można zaobserwować podobne zmiany na stopach, dłoniach, twarzy i karku. Wspomniane usytuowanie należy do najczęściej występujących, nie oznacza to jednak, że zmiany skórne nie pojawiają się na innych częściach ciała. Zdarza się również, że u dorosłych AZS może powodować pogorszenie wzroku, czego przyczyną są zmiany zapalne powiek i struktur budujących oczy.
Objawy choroby można złagodzić poprzez stosowanie odpowiednich leków, kosmetyków oraz właściwej pielęgnacji skóry. Niezmiernie istotne jest także unikanie zidentyfikowanych czynników powodujących zaostrzenie choroby. 

Wróć do artykułu głównego (klik). 


AktualnościRezerwacja telefoniczna

+48 41 370 4000Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o leczeniu uzdrowiskowym, atrakcjach regionu i promocyjnych cenach w Malinowym Zdroju zapisz się do naszego newslettera. Klikając "Zapisz się" zgadzasz się z następującą treścią: "Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. nr 144, poz. 1204, z późn. zm.)"

skocz do góry
Hotel**** Medical Spa Malinowy Zdrój
ul. Leśna 7, 28-131, Solec-Zdrój, woj. Swiętokrzyskie
Tel. 41 370 4000
realizacja