Nagrody Najlepsze Medyczne SPA
Głosowanie Prestige SPA Awards


Lecznicza woda siarczkowa

Tylko u nas kąpiesz się w najsilniejszej na świecie wodzie siarczkowej!

Lecznicza woda siarczkowa ze źródła "Malina"

Najsilniejsza na świecie solanka siarczkowa, którą wykorzystujemy do leczenia w Centrum Rehabilitacji pochodzi z odwiertu „Malina” w Solcu Zdroju.  Według klasyfikacji jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa(solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o najwyższej na świecie zawartości aktywnych związków siarki. 
Siła oddziaływania zabiegów balneologicznych zależy od stężenia czynnych związków siarki w wodzie. Stosowanie w leczeniu  źródeł wód leczniczych zawierających wysokie stężenia ( powyżej 100 mg/1L) związków siarki zapewnia najlepsze efekty terapeutyczne w kuracji uzdrowiskowej. 
Jak każde leczenie bodźcowe wymaga ono zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się około roku od zakończenia leczenia. 
 
 Lokalizacja źródła  % mineralizacji  związki siarki na 1 L
 Swoszowice  2,64%  70,04 mg H2S/1L
 Krzeszowice  0,28%  6,00 mg H2S/1L
 Horyniec  0,75%  23,00 mg H2S/1L
 Busko-Zdrój  1,40%  50,00 mg H2S/1L
 Solec-Zdrój "Malina"  3,10% 860 mg H2S/1L

Siarka a ludzki organizm

Siarka, która jest niemetalicznym pierwiastkiem chemicznym znajduje się we wszystkich komórkach organizmu ludzkiego, szczególnie jako istotny składnik struktury białkowej. Organizm dorosłej osoby zawiera ok. 100 g siarki. Siarka jest jednym z makroelementów niezbędnych do życia i zajmuje czołowe miejsce na liście makroskładników mineralnych potrzebnych organizmowi ludzkiemu.

Niedobór siarki może być bardzo szkodliwy dla zdrowia

Najłatwiej rozpoznać go po objawach:  włosy twardnieją i wypadają, skóra traci jędrność i blednie, łuszczycy i łamliwości paznokci. Jednak niedobór siarki nie pozostaje bez wpływu na stany emocjonalne człowieka. Kiedy tego pierwiastka brakuje w organizmie mogą pojawić się odczucie niepokoju, zmęczenie, kłopoty ze wzrokiem i dolegliwości stawowe.

Siarkę można bardzo łatwo i skuteczni dostarczyć organizmowi poprzez kąpiele

Siarkę można uzupełnić poprzez spożywanie produktów spożywczych, a najwięcej zawierają jej m.in. mięso, podroby, drób, ryby, jaja, mleko i nabiał, chrzan, kapusta, kalafior, rzeżucha; zawierają ją też: szparagi, awokado, brokuły, selery, czarne i czerwone porzeczki, dynia, kukurydza, figi, groch, fasola, sałata, majeranek, cebula, owies, pasternak, gruszki, ziemniaki, rzodkiewka, rzepa, soja i pomidory.

Kuracje siarczkowymi wodami leczniczymi są powszechnie znane i od wieków stosowane w uzdrowiskach. Balneologia ma zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń reumatologicznych i pourazowych narządów ruchu,  przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, przemiany materii, zatruć przemysłowych oraz systemu nerwowego.

Kąpiele siarczkowe

Do leczenia stosujemy klasyczne zabiegi balneologiczne. Wiodącymi są wyjątkowe kąpiele siarczkowe w wodzie o  najwyższym stężeniu związków siarki jaki można spotkać w uzdrowiskach polskich i zagranicznych.

Siła oddziaływania zabiegów zależna jest od stężenia związków czynnych w wodzie kąpielowej i wielkości powierzchni wchłaniania czyli powierzchni ciała. Uznaje się że wchłonięciu ulega 10% siarki zawartej w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Im wyższe stężenie roztworu tym większa jego wchłanialność. Wykorzystanie w leczeniu źródeł wód leczniczych zawierających wysokie stężenia czynnych związków siarki może zapewnić lepsze efekty leczenia uzdrowiskowego. Jak każde leczenie bodźcowe wymaga ono zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się około roku od zakończenia leczenia.
Woda siarczkowa ma działanie wielokierunkowe. Działa miejscowo i ogólnie.

Działanie miejscowe:
Wpływ kąpieli na organizm  zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą siarczkową poprzez łagodne złuszczanie  naskórka a następnie stymulację  procesów odnowy. Działanie to wspomagają  bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Efekt miejscowy to również pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry, wyrażające się odczynem naczynioruchowym - zaczerwienieniem, który może utrzymać się do około 2 godzin.

Działanie ogólne:
Po przeniknięciu przez warstwy  skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszanie się obrzęków  i poprawa ruchomości stawów.
Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.

Najsilniejsza na świecie woda siarczkowa wykorzystywana jest do leczenia m.in. następujących chorób:

-  Zwyrodnień stawów i kręgosłupa
-  Dyskopatii
-  Rwa kulszowa
-  Reumatoidalnych zapaleń stawów
-  Stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu
-  Przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, zapaleń łojotokowych, zapaleń atopowych 
-  Zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego
-  Cukrzycy
-  Dna moczanowa
-  Miażdżycy
- Chorób pochodzenia neurologicznego: neuralgie, neuropatie,  zespoły   korzeniowe, niedowłady  


Do zabiegów stosuje się wodę siarczkową o stężeniu ok. 150 mg związków siarki w litrze. Dzięki nowoczesnej, wydajnej wentylacji mechanicznej stężenie siarczków wodoru w pomieszczeniu zabiegowym nie przekracza 4-6 mg H2S w 1 m3  powietrza, jest ono też przez cały czas monitorowane dzięki odpowiednim czujnikom. W tracie zabiegu zachowane jest więc zarówno pełne bezpieczeństwo jak i komfort gości.

Przeciwwskazania do kąpieli siarczkowych:

• znacząca niewydolność krążenia
• wyraźne zaburzenia rytmu serca
• stany po zawale mięśnia sercowego
• niestabilna choroba wieńcowa
• nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze
• stany po przebytej chorobie nowotworowej
• przewlekłe stany zapalne wątroby i trzustki
• nawracające zapalenie żył
• ciąża i okres karmienia


Najsilniejsza woda siarczkowa na świecie!Rezerwacja telefoniczna

+48 41 370 4000Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o leczeniu uzdrowiskowym, atrakcjach regionu i promocyjnych cenach w Malinowym Zdroju zapisz się do naszego newslettera. Klikając "Zapisz się" zgadzasz się z następującą treścią: "Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. nr 144, poz. 1204, z późn. zm.)"

skocz do góry
Hotel**** Medical Spa Malinowy Zdrój
ul. Leśna 7, 28-131, Solec-Zdrój, woj. Swiętokrzyskie
Tel. 41 370 4000
realizacja