PL
PL
PL

Woda
siarczkowa

Najsilniejsza na świecie solanka siarczkowa, którą wykorzystujemy do leczenia w Centrum Rehabilitacji pochodzi z odwiertu „Malina” w Solcu Zdroju. Według klasyfikacji jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa(solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o najwyższej na świecie zawartości aktywnych związków siarki.

Wysokie stężenie związków siarki 

Siła oddziaływania zabiegów balneologicznych zależy od stężenia czynnych związków siarki w wodzie. Stosowanie w leczeniu źródeł wód leczniczych zawierających wysokie stężenia (powyżej 100 mg/1L) związków siarki zapewnia najlepsze efekty terapeutyczne w kuracji uzdrowiskowej. Jak każde leczenie bodźcowe wymaga ono zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się około roku od zakończenia leczenia.

Zestawienie wybranych
wód siarczkowych w Polsce

Lokalizacja źródła % mineralizacji związki siarki w ujęciu wody
Swoszowice 2,64% 70,04 mg H2S/1L
Krzeszowice 0,28% 6,00 mg H2S/1L
Horyniec 0,75% 23,00 mg H2S/1L
Busko-Zdrój 1,40% 50,00 mg H2S/1L
Solec-Zdrój "Malina" 3,10% 860 mg H2S/1L

Lecznicza woda siarczkowa ze źródła "Malina"

Tylko u nas kąpiesz się w najsilniejszej na świecie wodzie siarczkowej!

Ważne informacje

Przygotowanie i przebieg kąpieli siarczkowej

Przygotowanie i przebieg kąpieli siarkowej:

  1. Przed przystąpieniem do kąpieli siarczkowo-siarkowodorowej nie należy nanosić żadnych balsamów ani kremów na skórę. Organizm powinien być wypoczęty, skóra przygotowana na bezpośredni kontakt z wodą.
  2. Temperatura wody kąpieli siarczkowo-siarkowodorowych oscyluje w granicy 36 stopni Celsjusza. Czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi 15 min. Bezpośrednio po kąpieli leczniczej nie wolno spłukiwać się wodą, należy odczekać 2 godziny. Skóra po kąpieli może charakteryzować się zaczerwienieniem na skutek poprawy mikrokrążenia, ukrwienia, metabolizmu a także zainicjowania innych dobroczynnych procesów w organizmie z udziałem związków siarki.
  3. Jak w każdym leczeniu bodźcowym należy pamiętać o konsultacji specjalistycznej, gdyż ilość, częstotliwość oraz zakres zabiegu powinien być dobierany indywidualnie!
  4. Oczekując długotrwałych rezultatów zaleca się aby skorzystać z min. 8 kąpieli siarczkowych. Efekt zastosowanej kuracji siarkowej utrzymuje się nawet przez rok. Dlatego zaleca się coroczne potarzania zabiegów.
  5. Przeciwwskazania do kąpieli siarczkowych: znacząca niewydolność krążenia, wyraźne zaburzenia rytmu serca, stany po zawale mięśnia sercowego, niestabilna choroba wieńcowa, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, stany po przebytej chorobie nowotworowej, przewlekłe stany zapalne wątroby i trzustki, nawracające zapalenie żył, ciąża i okres karmienia.

Kąpiel siarczkowa - co warto wiedzieć

Siła oddziaływania zabiegów zależna jest od stężenia związków czynnych w wodzie kąpielowej i wielkości powierzchni wchłaniania czyli powierzchni ciała. Uznaje się że wchłonięciu ulega 10% siarki zawartej w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Im wyższe stężenie roztworu tym większa jego wchłanialność. Wykorzystanie w leczeniu źródeł wód leczniczych zawierających wysokie stężenia czynnych związków siarki może zapewnić lepsze efekty leczenia uzdrowiskowego. Jak każde leczenie bodźcowe wymaga ono zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się około roku od zakończenia leczenia.

Działanie miejscowe i ogóle wody siaczkowej

Woda siarczkowa ma działanie wielokierunkowe. Działa miejscowo i ogólnie. Działanie miejscowe: Wpływ kąpieli na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą siarczkową poprzez łagodne złuszczanie naskórka a następnie stymulację procesów odnowy. Działanie to wspomagają bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Efekt miejscowy to również pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry, wyrażające się odczynem naczynioruchowym - zaczerwienieniem, który może utrzymać się do około 2 godzin. Działanie ogólne: Po przeniknięciu przez warstwy skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszanie się obrzęków i poprawa ruchomości stawów. Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy. Najsilniejsza na świecie woda siarczkowa wykorzystywana jest do leczenia m.in. następujących chorób:
  • Zwyrodnień stawów i kręgosłupa
  • Dyskopatii
  • Rwa kulszowa
  • Reumatoidalnych zapaleń stawów
  • Stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu
  • Przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, zapaleń łojotokowych, zapaleń atopowych
  • Zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego
  • Cukrzycy
  • Dna moczanowa
  • Miażdżycy
  • Chorób pochodzenia neurologicznego: neuralgie, neuropatie, zespoły korzeniowe, niedowłady
Do zabiegów stosuje się wodę siarczkową o stężeniu ok. 150 mg związków siarki w litrze. Dzięki nowoczesnej, wydajnej wentylacji mechanicznej stężenie siarczków wodoru w pomieszczeniu zabiegowym nie przekracza 4-6 mg H2S w 1 m3 powietrza, jest ono też przez cały czas monitorowane dzięki odpowiednim czujnikom. W tracie zabiegu zachowane jest więc zarówno pełne bezpieczeństwo jak i komfort gości. Przeciwwskazania do kąpieli siarczkowych:
  • znacząca niewydolność krążenia
  • wyraźne zaburzenia rytmu serca
  • stany po zawale mięśnia sercowego
  • niestabilna choroba wieńcowa
  • nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze
  • stany po przebytej chorobie nowotworowej
  • przewlekłe stany zapalne wątroby i trzustki
  • nawracające zapalenie żył
  • ciąża i okres karmienia

Niedobór siarki

Niedobór siarki może być bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Najłatwiej rozpoznać go po objawach: włosy twardnieją i wypadają, skóra traci jędrność i blednie, łuszczycy i łamliwości paznokci. Jednak niedobór siarki nie pozostaje bez wpływu na stany emocjonalne człowieka. Kiedy tego pierwiastka brakuje w organizmie mogą pojawić się odczucie niepokoju, zmęczenie, kłopoty ze wzrokiem i dolegliwości stawowe.

Siarkę można bardzo łatwo i skuteczni dostarczyć organizmowi poprzez kąpiele.

Siarkę można uzupełnić poprzez spożywanie produktów spożywczych, a najwięcej zawierają jej m.in. mięso, podroby, drób, ryby, jaja, mleko i nabiał, chrzan, kapusta, kalafior, rzeżucha; zawierają ją też: szparagi, awokado, brokuły, selery, czarne i czerwone porzeczki, dynia, kukurydza, figi, groch, fasola, sałata, majeranek, cebula, owies, pasternak, gruszki, ziemniaki, rzodkiewka, rzepa, soja i pomidory.