Malinowy Zdrój
Będąc w Solcu Zdroju warto obejrzeć zabytkowy kościół Św. Mikołaja z krucyfiksem z XVI-XVII w., renesansową płytą nagrobną Samuela Zborowskiego, drewniany kościół w Świniarach z XII wieku oraz Pałac w Zborowie - pierwotnie renesansowy z XVI-XVII w. (gniazdo rodowe magnackiej rodziny Zborowskich).
KUROZWĘKI KRAINA BIZONóW (40 km od Malinowego Zdroju)
Kurozwęki, niewielkie miasteczko nad brzegiem doliny rzeki Czarnej, wg miejscowej tradycji zostało założone przez czeskiego rycerza, brata św. Wojciecha. Miejscowość należała do znakomitych polskich rodów: Poraitów, Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów.
W drugiej połowie XIV wieku zbudowany został zamek, ulokowany na sztucznym nasypie na terenie zalewowym rzeki Czarnej. Pałac ponownie jest w rękach rodziny Popielów.
Niezwykłą atrakcją Kurozwęk jest jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Stado - liczące obecnie ponad 80 sztuk - można oglądać na łąkach, okalających kompleks pałacowy, podczas pieszej przechadzki, z bryczki lub z wnętrza wozu „safari bizon”. Oprócz bizonów podziwiać można tutejsze Mini Zoo.
ZAMEK KRZYŻTOPóR W UJEŹDZIE (60 km od Malinowego Zdroju)
Ujazd to stara osada. W XII wieku należał do opactwa cystersów, w XV do znakomitego rodu Oleśnickich, w 1619 roku stał się własnością Krzysztofa Ossolińskiego.
Zamek w Ujeździe powstał w XVII wieku i był jednym z największych i najznakomitszych zamków magnackich w Polsce. Krótko cieszył się swą świetnością. Fundator i właściciel Krzysztof Ossoliński zmarł w drodze na sejm do Krakowa. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Kres jego potęgi położył „potop” szwedzki. Dalsze zniszczenia nastąpiły w wyniku walk konfederackich.
CHĘCINY (60 km od Malinowego Zdroju)
Chęciny to piękne, średniowieczne miasteczko, położone w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Znajdują się tam potężne, malownicze ruiny królewskiego zamku, które zdecydowanie dominują nad okolicą, strzelistymi wieżami wskazując drogę z odległości wielu kilometrów.
MALOWNICZE ZALIPIE (40 km od Malinowego Zdroju)
Zalipie to niewielka wieś w powiecie dąbrowskim, która słynie drewnianymi, bajecznie kolorowymi domami, zdobionymi motywami kwiatowymi przez miejscowe malarki. Zwyczaj malowania chat wywodzi się z XIX wieku. W Zalipiu znajduje się obecnie około 20 malowanych domów.
SANDOMIERSKI MAŁY RZYM (75 km od Malinowego Zdroju)
Sandomierz to miasto i gmina położona na siedmiu wzgórzach, na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, położona nad rzeką Wisłą. Przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem jest ulokowana na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej.
Zabytki: Brama Opatowska, Stare Miasto, Kamienica Oleśnickich i podziemia, Zespół podominikański kościoła św. Jakuba, Collegium Gostomianum, Spichlerz z 1696 roku, Zamek z XIV wieku zachowane skrzydło zachodnie, Synagoga z przełomu XVII i XVIII wieku, Pałac biskupów Sandomierskich
Inne atrakcje : Wąwóz św. Królowej, Góry Pieprzowe
WIŚLICA (30 km od Malinowego Zdroju)
Gmina Wiślica położona jest w południowej części województwa świętokrzyskiego nad rzeką Nidą, nieopodal jej ujścia do Wisły oraz w centralnej i południowej części Zespołu Parków Krajobrazowych Ponidzia. Należy do grupy najstarszych miejscowości w Polsce, których początki sięgają czasów przed powstaniem państwa polskiego.
Zabytki: Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1350 roku, Dom Długosza - wikariat z 1460 roku, Kościół św. Mikołaja - pozostałości romańskiego kościoła z X wieku, Grodzisko ze śladami murów obronnych z XI-XII wieku.
BUSKO – ZDRóJ (19 km od Malinowego Zdroju)
Miasto Busko-Zdrój jest jednym z bardziej znanych zdrojowisk polskich - miasto wpisało się w karty historii jako słynne sanatoria buskie. Położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego. Zabytki: Łazienki zbudowane w 1836, Drewniany kościół św. Leonarda z 1699 roku na cmentarzu, przy którym znajduje się grób założyciela uzdrowiska gen. F. Rzewuskiego, Kaplica zdrojowa p.w. św. Anny z 1884 roku w stylu neogotyckim,Kościół i klasztor ponorbertański p.w. NPN MP – pierwotnie drewniany z końca XII wieku, ponownie wzniesiony w 1470 roku w stylu gotyckim, po pożarze w latach 1592-1621 przebudowany w stylu barokowo-klasycystycznym;
BAŁTóW (120 km od Malinowego Zdroju)
Bałtów – wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim. Przez wieś przełomem płynie rzeka Kamienna, a brzegi doliny obramowane są wapiennymi skałkami. Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest Park Jurajski, założony w 2004 roku, po odkryciu w Bałtowie skamieniałych tropów dinozaurów.
OGRóD NA ROZSTAJACH W MŁODZAWACH (40 km od Malinowego Zdroju)
Ogród na rozstajach to jedyny w województwie świętokrzyskim prywatny ogród botaniczny. Powstał w 1993 roku i jest w ciągłej rozbudowie. Na powierzchni około 1 hektara rośnie ponad 2 tysiące roślin: drzewa, krzewy i byliny, rośliny egzotyczne i rzadkie. Dużą atrakcją są oczka wodne. Rośliny znajdują się na trzech poziomach, a panoramę ogrodu można oglądać z punktu widokowego. W ogrodzie mieszkają także zwierzęta, między innymi - bocian czarny, łabędzie, pawie i kilka odmian kaczek.
Ogród można zwiedzać w soboty i niedziele, w godzinach 9-19, od kwietnia do listopada.
STOPNICA (8 km od Malinowego Zdroju)
Stopnica - wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, na Garbie Pińczowskim, około 15 km na wschód od Buska-Zdroju. Znajduje się na granicy Ponidzia i regionu staszowsko-szydłowskiego. Zabytki: Gotycki kościół farny p.w. św. Piotra i Pawła, Zespół klasztorny oo. sercanów, ufundowany przez Krzysztofa i Annę Ossolińskich, Stary cmentarz, założony w 1786 roku przez biskupa Józefa Olechowskiego. Jest jednym z najstarszych w Polsce cmentarzy wzniesionych poza miastem. Został zrujnowany w czasie walk w 1945 roku. Zachowało się na nim kilka klasycystycznych nagrobków z XIX wieku, Kamienna figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, stojąca przy drodze z kościoła do dawnego zamku.